İNGİLTERE ÖĞRENCİ VİZESİ : Bilgi, öneri ve başvurularınız için!

  • İngiltere Öğrenci Vizesi Hakkında Genel Bilgiler

İngiltere Öğrenci Ziyaretçi Vizesi Genel Bilgiler

İngiltere'deki herhangi bir eğitim kurumunda 6 aydan kısa süreli eğitim almak isteyen kişiler İngiltere Öğrenci Ziyaretçi Vizesi kapsamında İngiltere Vizesi başvurusu yapabilirler.

Üniversitelerin kısa süreli eğitimleri, mesleki kurslar, yaz okulları, sömestr kursları ve dil okullarında alınacak 6 aydan kısa süreli bütün eğitimler için İngiltere Öğrenci Ziyaretçi Vizesi başvurusu yapılabilmektedir. Başvurunun olumlu sonuçlanması halinde alınacak eğitimin süresine bakılmaksızın 6 aylık vize çıkmaktadır. 1 haftadan 6 aya kadar olan tüm eğitimleri kapsayan bu İngiltere vizesibaşvurusuyla maddi durumunuza göre 6 aydan kısa süreli eğitimlere katılabilirsiniz.

Ancak eğitime başlamadan önce eğitim alınacak kurumu araştırmak yahut sınavlarına katılmak üzere İngiltere'ye gelmek isteyen kişilerin başvurması gereken vize türü bu İngiltere vizesi değil, İngiltere Öğrenci Adayı Vizesi'dir. Daha detaylı bilgi almak için firmamızla irtibata geçebilir ve uzman vize danışmanlarımızla görüşebilirsiniz.

Bu bağlamda dikkat edilmesi gereken husus eğitim alacağınız süredir. 6 aydan kısa süreli tüm eğitimler için başvurulması gereken vize türü İngiltere Öğrenci Ziyaretçi Vizesi'dir. 6-11 ay arası sürecek dil eğitimi için İngiltere Uzatılmış Öğrenci Ziyaretçi Vizesine ve 6 aydan uzun sürecek her türlü eğitim için de Tier 4 - Uzun Süreli İngiltere Öğrenci Vizesine başvuru yapılmalıdır.

İngiltere Öğrenci Ziyaretçi Vizesi için hâlihazırda İngiltere'de bulunurken uzatma başvurusu yapılamamaktadır. Yani 6 ayın sonunda Türkiye'ye dönülmesi ve tekrar vize başvurusu yapılması gerekmektedir. Bu husustaki tek istisna Ankara Anlaşması Vizesi başvurularıdır.  Ankara Antlaşması Vizesi başvuruları İngiltere’den de yapılabildiği için öğrenci vizesi ile İngiltere’de bulunan kişiler bu vizeye başvuru yaparak Türkiye’ye geri dönmeden vizelerini uzatabilirler ve hayatlarına İngiltere’de çalışarak devam edebilirler.

İngiltere Öğrenci Ziyaretçi Vizesi başvuruları hiç İngilizce bilmeyen, biraz bilen, ileri düzeyde İngilizce bilip pratik yapmak isteyen, IELTS ve TOEFL kurslarına katılmak isteyen ve benzeri amaçlar taşıyan herkesin başvurabileceği bir vize türüdür.

Bu öğrenci vizesi herhangi bir çalışma iznini kapsamamaktadır. Yani bu vize türüyle İngiltere'de bulunduğunuz süre içerisinde full-time ya da part-time fark etmez, hiç bir işte çalışamazsınız. İngiltere'de part-time çalışma iznini kapsayan tek öğrenci vizesi türü  Tier 4 - Uzun Süreli İngiltere Öğrenci Vizesi’dir. Yani öğrenci olarak İngiltere’de bulunduğunuz süre içinde çalışmak da istiyorsanız Tier 4 - Uzun Süreli İngiltere Öğrenci Vizesi başvurusu yapmanız gerekmektedir.

İngiltere Öğrenci Ziyaretçi Vizesi başvurularında başvuru sahibinin banka hesabında belirli miktarda paranın belirli süre durması gibi bir önkoşul yoktur. Banka hesabına para yatırılmasının ertesi günü İngiltere Öğrenci Ziyaretçi Vizesi başvurusu yapılabileceği gibi hesaptaki ufak çaptaki hareketlilikler de başvuru sonucuna etki etmeyecektir.

İngiltere Öğrenci Ziyaretçi Vizesi başvurularında başvuru sahibinin sosyo-ekonomik durumu, eğitimi, daha önce dil eğitimi alıp almadığı, İngilizce eğitiminin kendisine sağlayacağı faydalar, Türkiye'ye dönmesini gerektirecek bağlarının olması (okul, iş vs), başvuru sahibinin veya sponsorunun maddi durumu vize memurları tarafından incelenmekte ve uygun görülen başvurular olumlu sonuçlanmaktadır. Bunların vize memurlarınca incelenmesinin nedeni, kişinin Türkiye’de kurulu bir düzeni olup olmadığını ve dolayısıyla geri dönüp dönmeyeceğini anlamaktır.

Bu bağlamda yapılacak başvuruların bir uzman danışmanlığında yapılması dosyadaki eksik ve yetersizliklerin tespiti, bu eksiklerin ek evrak ve açıklayıcı yazılarla kapatılması ve başvurunun olumlu sonuçlanması açısından önem arz etmektedir. Zira İngiltere Öğrenci Ziyaretçi Vizesi başvurularında itiraz hakkı bulunmamakta olup her yıl belge eksiği yahut hatalı bilgi veya yanlış anlaşılmadan ötürü binlerce başvuru reddedilmektedir. Bu kapsamda herhangi bir sebeple karşılaşılabilecek ret dolayısıyla ya İngiltere'de öğrencilikten vazgeçilecek ya da aynı masraflar yeniden ödenerek, başvuru dosyası en baştan yeniden hazırlanacaktır. Bu gibi moral bozucu maddi ve manevi zararların önüne geçmek için bu İngiltere vizesi başvurularının bir uzman danışmanlığında yapılması tavsiye edilmektedir.

Unutulmaması gereken bir husus da, 6 Nisan 2015 itibarıyla eğitim almak üzere İngiltere vizesi başvurusu yapacak olan 18 yaşından küçük çocukların da bu İngiltere vizesi türüne başvuru yapmaları gerektiğidir. Bu son düzenlemeler öncesinde 18 yaşından küçük çocuklar çocuk vizesi ile eğitim alabiliyorken artık onların da standart öğrenci vizesi almaları gerekmektedir.

Bu İngiltere vizesi ile ilgili daha ayrıntılı bilgi almak ve dosyanızı İngiltere Göçmenlik Hukuku konusunda uzman danışmanlarımızla birlikte hazırlamak için  firmamızla iletişime geçebilirsiniz.  

İngiltere öğrenci vizesi türleri de dahil olmak üzere diğer her çeşit İngiltere vizesi için lütfen uzman ve tecrübeli danışmanlarımızla İngiltere vizesi başvuru hattı üzerinden iletişime geçerek profesyonel destek alınız.

x

Bizi Takip Edin