İNGİLTERE ÖĞRENCİ VİZESİ : Bilgi, öneri ve başvurularınız için!

İngiltere'de Üniversite Eğitimi

Güncellenme Tarihi: 2018-12-16 23:09:18

İngiltere’deki dünyaca ünlü üniversitelerde eğitim almak ve standartların üzerindeki okullardan mezun olarak kariyerlerini bir adım önde başlamak isteyen öğrenciler eğitim hayatlarına başlamak için uzun süreli öğrenci vizesi almalıdırlar.

İngiltere’de üniversite eğitimi giderek popülarite kazanmaktadır. Oxford ve Cambridge gibi iki anıt okula sahip olan İngiltere’de üniversiteler dünyaca meşhurdur ve İngiliz üniversiteleri dünyaca söz sahibidir. Yabancı öğrenciler için gözde ülkelerden birisi olan İngiltere’de halen 430 binden fazla uluslararası öğrenci İngiltere öğrenci vizesi ile eğitim görmektedir. İngiltere’de halen 180 ayrı ülkeden öğrenci eğitim aldığından çok kültürlü bir atmosferde dünyanın diğer milletlerinden gelen öğrencilerle bir arada eğitim almış olursunuz.

İngiltere’de üniversite okuyan öğrenciler eğitimlerini üç sene gibi kısa bir sürede tamamlayabilirler. İngiltere’de üniversiteyi üç senede bitiren öğrenciler Türkiye’de veya ABD gibi başka bir ülkede üniversite okuyan yaşıtlarına kıyasla daha kısa sürede eğitimlerinin tamamlamış olurlar. Unutulmamalı ki İngiltere’de lisans seviyesinde üniversite eğitimi okumak 1 yıldan uzun süreli bir süreçtir, dolayısıyla başvurulması gereken İngiltere vizesi, Tier 4 İngiltere öğrenci vizesidir.

İngiltere’de üniversite okumak için öne çıkan üç temel yol vardır. Bunlar; direkt başvurusu yapmak, ikincisi foundation course aldıktan sonra başvuru yapmak ve üçüncüsü A Level aldıktan sonra başvuru yapmaktır. Direkt başvuru yaptığınız zaman üniversitede lisans eğitiminiz 3 yıl sürecektir. Bu süre Türkiye’deki üniversitelerden 1 yıl daha kısadır. Ancak gerekli kriterleri sağlayamayan öğrencilerin Foundation coursealması yani bir yıllık bir hazırlık kursundan geçmesi gerekmektedir. Böylece eğitim süresi 4 yıla çıkmaktadır.

Akademik kriter açısından bakıldığında çoğu üniversitenin işletme, iktisat, hukuk gibi bölümlerine girmek için en düşük 4.0 lise ortalaması ile başvuru yapmak gerekmektedir ve IELST üzerinden üniversite ve bölüme göre en az 5.5 veya 6 gibi bir not istenmektedir. Çoğu üniversiteye lise diploması ile direkt giriş yapabilmek için A level veya Foundation Course almak gerektiğinin altı çizilse de, bazı üniversiteler IELTS’ten 5.5-6.0 seviyesindeki İngilizce kriterini sağlayan ve mezuniyet ortalaması 3.5 ortalamanın üstünde olan öğrencileri kabul edebilmektedir.

Eğer IELTS’ten başvurduğunuz okulun şart koyduğu notu alamazsanız, okula kayıt da yaptıramayacağınız için İngiltere vizesine de başvurmamalısınız.  Bu durumda foundation kurslarına gidebilirsiniz.

Foundation kursları üniversiteye girmeden 1 yıl önce verilmektedir. Bu kurslar anlaşmalı oldukları üniversitelere göre öğrencilerin bütün derslerden geçtiği takdirde belirli bir üniversiteye alınmasını garanti edebilmektedir. Örneğin X üniversitesi kendi anlaşmalı olduğu anlaşmalı foundation kursu alınınca ve başarılı bir şekilde mezun olununca üniversitesine kabul edebiliyor.

Foundation kurslarında 3 şeye dikkat edilmelidir. Bunlardan birincisi bu kursun hangi kurumdan alındığı ve alınan kurumun hangi üniversitelerle anlaşmalı olduğudur. İkinci kriter girilmek istenen bölüm ile ilgili dersler verilip verilmediğidir. Foundation kursunu alırken sizden hangi dersleri almak istediğiniz sorulur, bunu seçerken okumak istediğiniz akademik bölümü düşünerek seçmelisiniz.

İngiltere öğrenci vizesi türleri de dahil olmak üzere her çeşit İngiltere vizesi için  uzman ve tecrübeli danışmanlarımızla lütfen İngiltere vizesi başvuru hattını arayarak profesyonel danışmanlık hizmeti alınız.

İngiltere Öğrenci Vizesi ile ilgili olarak vize danışmanlarımızla iletişime geçmek için lütfen tıklayınız »

  • "İngiltere'de Üniversite Eğitimi" sayfası 3127 defa okundu
  • İngiltere öğrenci vizesi, üniversite, eğitim, foundation kursları, IELTS
x

Bizi Takip Edin