İngiltere Öğrenci Vizesi Genel Bilgiler

Okunma sayısı: 890
Güncellenme Tarihi:
İngiltere Öğrenci Vizesi Genel Bilgiler

İngiltere Öğrenci Vizesi, İngiltere'de dil, lise, üniversite, master, doktora eğitimi almak isteyen ya da yaz okulu, mesleki eğitim kursları gibi eğitim programlarına katılmak isteyen kişiler İngiltere Öğrenci Vizesi başvurusu yapabilirler. İngiltere Öğrenci Vizesi türleri eğitim çeşidine ve süresine göre değişkenlik göstermektedir. Öğrenci olarak İngiltere Vizesi başvurusu yapmak isteyen kişilerin öncelikle hangi İngiltere Öğrenci Vizesi'ne başvuru yapması gerektiğinin belirlenmesi gereklidir. Bu anlamda kişilere bir fikir vermesi açısından İngiltere Öğrenci Vizesi türleri aşağıda listelenmiştir.

  • İngiltere Öğrenci Ziyaretçi Vizesi

İngiltere'de dil okulu, yaz okulu, mesleki eğitimler gibi 6 aydan kısa süreli tüm eğitimleri kapsamaktadır. İngiltere öğrenci ziyaretçi vizesi'ne lise, üniversite, master gibi uzun süreli eğitimler için başvurulamaz.

  • İngiltere Uzatılmış Öğrenci Ziyaretçi Vizesi

İngiltere'de 6 - 11 ay arası süreyle “yalnızca dil eğitimi” almak isteyen başvuru sahiplerini kapsayan İngiltere Vizesi türüdür. İngiltere uzatılmış öğrenci ziyaretçi vizesi'ne yaz okulu, lise, üniversite eğitimi, mesleki eğitimgibi amaçlarla başvurulamaz.

  • Tier-4 (Student Route) İngiltere Uzun Süreli Öğrenci Vizesi

İngiltere'de 6 aydan uzun süreli olmak kaydıyla alınacak tüm eğitimleri kapsamakta olan İngiltere Vizesi türüdür. Tier-4 İngiltere uzun süreli öğrenci vizesi'ne 6 aydan uzun süreli dil okulu, mesleki eğitim, lise, üniversite, masterve doktora eğitimi gibi uzun süreli eğitimler için başvurulabilir.

  • Tier-4 (Student Route) İngiltere Uzun Dönem Bağımlı Vizesi

Tier-4 ingiltere öğrenci vizesi ile İngiltere’ye giden kişilerin bağımlı eş/partner ve varsa çocuklarının başvuru yapabildiği İngiltere vizesi türü Tier-4 İngiltere Uzun Dönem Bağımlı Vizesi’dir. İngiltere öğrenci vizesi türleri de dahil olmak üzere diğer her çeşit İngiltere vizesi için lütfen uzman ve tecrübeli danışmanlarımızla İngiltere Vizesi Başvuru Hattı üzerinden iletişime geçerek profesyonel destek alınız.

  • İngiltere Çocuk Öğrenci Vizesi

İlkokul, ortaokul, lise vb. eğitimlere katılacak olan öğrencilerin başvuru yapabildikleri bir İngiltere vizesi türüdür. İngiltere çocuk öğrenci vizesi’ne 4-17 yaş aralığında olan öğrenciler katılabilmektedir.

İngiltere Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır?

İngiltere öğrenci vizesi harcını ödedikten sonra danışmanlarımız tarafından bir evrak listesi yollanacaktır. Bu evrak listesindeki vize başvurusu için gerekli olan banka hesap bilgileri, nüfus kayıt bilgileri gibi vize başvurunuzu etkileyecek önemli belgeleri temin edip danışmanlarımıza teslim etmeniz gerekmektedir. Bunun ardından danışmanlarımız tarafından sizin adınıza bir başvuru dosyası oluşturulup belgeleriniz içerisinde gerekli olanların tercümeleri yapılıp başvuru dosyanıza eklenecektir. Ardından başvuru formu doldurulup İngiltere Vizesi Başvuru Merkezinden danışmanlarımız sizin adınıza parmak izlerinizin ve biyometrik bilgilerinizin alınması ve dosyanızın teslim edilmesi için randevu alacaktır.

Randevu günü ve saatinde başvuru dosyanızı başvuru merkezine elden teslim etmeniz gerekmektedir. Başvuru merkezi de dosyanızın incelenmesi için İngiltere Konsolosluğuna gönderecektir. İngiltere vizesi başvurusu sonuçları genellikle 3 hafta yani 15 iş günü içerisinde belli olmaktadır. İngiltere’ye öğrenci vizesi başvurunuzun olumsuz sonuçlanması yani ret almanız durumunda firmamızın danışmanları ile irtibata geçerek bir savunma hazırlayıp başvurunuzun yeniden değerlendirilmesi için size en uygun olan itiraz yoluna başvurabilme ve vize memurunu ikna etmeniz durumunda vize başvuru sonucunuzu olumluya çevirebilme imkânınız vardır. 

İngiltere Öğrenci Vizesi Alma Prosedürleri Nelerdir?

İngiltere öğrenci vizesi ile İngiltere’de lisans, yüksek lisans, doktora, Erasmus, yaz okulu, dil eğitimi, mesleki eğitim kursları, hobi/spor kursları gibi eğitim programlarına katılabilirsiniz. Ancak İngiltere öğrenci vizesi alarak İngiltere’de bir eğitim kurumunda eğitim görmeyi planlayan kişilerin sağlaması gereken bazı şartlar vardır ve bunun yanı sıra uygulaması gereken İngiltere öğrenci vizesi alma prosedürleri vardır. 

İngiltere’ye öğrenci olarak gidecek olan kişilerin İngiltere öğrenci vizesi başvurusu yaparken öncelikle en az 6 ay geçerliliği olan bir pasaporta sahip olmaları gerekmektedir. Geçerli pasaportu bulunmayan kişiler pasaport türlerine göre İl veya İlçe Nüfus Müdürlüğüne başvuru yaparak pasaport çıkarabilirler. İngiltere öğrenci vizesi türünü danışmanlarımızla belirleyen kişiler başvuru için gerekli olan evrakları toplayıp danışmanlarımıza teslim ettikten sonra, tercüme gerektiren belgelerin tercümeleri yapılarak başvuru dosyanıza eklenecektir. İngiltere öğrenci vizesi başvuru formunuzun İngilizce olarak doldurulması ve başvuru dosyanızla ilgili tüm işlemlerinizin tamamlanmasının ardından biyometrik bilgilerinizin alınması, parmak izlerinizin verilmesi ve dosyanızın teslim edilmesi için danışmanlarımız İngiltere Vizesi Başvuru Merkezinden sizin adınıza randevu alacaktır.

İngiltere Öğrenci Vizesi Süresi

İngiltere öğrenci vizesi süresi öğrencinin Birleşik Krallık ülkelerinde alacağı eğitim programının türüne göre belirlenmektedir. İngiltere öğrenci vizesi süresi 6 ay veya 6 aydan uzun süreli olabilmektedir. İngiltere öğrenci vizesi alarak öğrenci Birleşik Krallık ülkeleri olan İngiltere, İskoçya, Kuzey İrlanda ve Galler’deki lisans, yüksek lisans, doktora, Erasmus, mesleki eğitim kursları, hobi/spor kursları, yaz okulu, dil okulu gibi eğitim programlarına katılabilmektedir. Bu eğitim programlarına katılmayı planlayan öğrencilerin alacakları eğitime ve süresine bağlı olarak başvurabileceği 4 farklı İngiltere öğrenci vizesi türü vardır.

İngiltere Öğrenci Vizesi Mülakat Şartı

İngiltere öğrenci vizesi mülakat şartı hiçbir ziyaretçi öğrenci vizesi türünde yoktur. Ancak gerek görülmesi durumunda başvuru sahibi mülakata çağrılabilir. Tier-4 uzun dönem öğrenci vizesi başvurusu yapacak öğrenciler için mülakat şartı vardır. İngiltere öğrenci vizesi mülakat şartı İngiltere Öğrenci Ziyaretçi Vizesi ve İngiltere Uzatılmış Öğrenci Ziyaretçi Vizesi türlerinden oluşan ziyaret kapsamlı öğrenci vizelerinin hiçbirinde yoktur. Ancak bu vize türlerinde başvuru yapanlar için gerek duyulması halinde mülakat yapılabilmektedir.

İngiltere Erasmus Öğrenci Vizesi İçin Hangi Vize Türünde Başvuru Yapmalıyım?

Erasmus, lisans/yüksek lisans öğrencilerinin ve eğitim görevlilerinin 1 veya 2 dönem eğitimlerini yurtdışındaki üniversitelerde yapmasına olanak sağlayan bir sistemdir. Erasmus ile İngiltere’ye gidecek olan kişiler İngiltere öğrenci ziyaretçi vizesi ve Tier-5 geçici çalışma vizesi ile başvurularını yapabilir.

İngiltere Öğrenci Değişim Programı İçin Dil Şartı Var Mıdır?

İngiltere öğrenci değişim programı denince akla ilk gelen Erasmus’tur. Bu değişim programı ile öğrenciler akademik yıl içerisinde aldıkları eğitimlerine İngiltere’de devam etmektedirler. İngiltere öğrenci değişim programı denince akla ilk olarak Erasmus gelmektedir. Bu değişim programı ile lisans/yüksek lisans öğrencileri eğitimlerine 1 veya 2 dönem boyunca İngiltere’deki bir yüksek eğitim kurumunda devam etmektedir. 

İngiltere öğrenci değişim programı anlaşmalı üniversitelerle yapılmaktadır ve bu bağlamda Erasmus’a başvuracak öğrenciden belirli bir not ortalamasına sahip olmaları beklenmektedir. Bu not ortalamaları üniversitelere göre değişiklik gösterebilmektedir. Akademik not ortalamasının yanı sıra üniversiteler öğrencilerinden dil yeterliliği de isteyebilir ve bu dil seviyelerini kendi bünyelerinde yaptıkları sınavlarla belirleyebilmektedirler. İngiltere öğrenci değişim programı kapsamında İngiltere’deki eğitim kurumu da alacağı öğrenciler IELTS sınavı ile dil yeterliliklerini kanıtlamalarını isteyebilir.

İngiltere Genel Öğrenci Vizesinde Puan Şartı Var Mıdır?

Tier-4 İngiltere uzun dönem öğrenci vizesine başvurmak ve olumlu sonuç almak isteyen öğrencilerin totalde 40 puan almış olması gerekmektedir. Bu 40 puanın 30 puanını eğitim almak istediğiniz kurumun kabul mektubundan, kalan 10 puanı ise eğitim, yaşam, konaklama masraflarının nasıl karşılanacağına dair başvuru dosyasına koyduğunuz evraklar karşılığında elde edebilirsiniz. Masrafları kendiniz karşılayabileceğiniz gibi sponsor yardımıyla da karşılayabilmektesiniz. İngiltere genel öğrenci vizesine başvuracak kişilerin İngilizce seviyelerini gösteren IELTS sınavından en az B1 seviyesinde İngilizce bildiklerine dair belge alması gerekmektedir.

Başvuru belgelerinizi toplayıp bu belgelerin tercümelerinin yapılması ardından vize harcını ödeyerek başvuru formunu gerekli bilgi ve belgeleri özenle ve eksiksiz doldurarak başvuru merkezlerinden randevu alarak dosyanızı incelenilmesi için bu aşamada işini titizlikle yapan CSS Legal uzmanlarından destek alabilirsiniz.  40 puanı elde eden her başvuru sahibi İngiltere genel öğrenci vizesi/ Tier-4 İngiltere öğrenci vizesi alma hakkı elde eder.

İngiltere İçin Öğrenci Vizesi Başvurusunda Hangi Belgeler İstenmektedir?

Başvuru yapabilmek adına öncelikle en az 6 ay geçerliliği olan pasaporta sahip olunması gerekmektedir. Pasaportu bulunmayan kişiler İl veya İlçe Nüfus Müdürlüğüne başvuru yaparak pasaport çıkartabilir. Geçerli bir pasaporta sahip kişiler İngiltere vizesi başvurusu yapabilmektedir. Başvuru yapılacak olan vize türü belirlendikten sonra belgelerinizin tamamlanması, tercümelerinin yapılması varsa harç ve ödemelerinin gerçekleştirilmesinin ardından dosyanız danışmanlarca hazırlanır ve randevu sırasında başvuru dosyanızı danışmanınızdan alıp incelenmek üzere İngiliz Konsolosluğuna gönderilmesi için İngiltere Vize Başvuru Merkezine elden teslim etmeniz gerekmektedir.

Dosyanın başvuru merkezine teslimi sonrasında başvuru sahibinin parmak izleri ve yüz fotoğrafından oluşan biyometrik bilgilerinin de başvuru merkezinden alınan vize randevusu sırasında verilmesi gerekmektedir. İngiltere için öğrenci vizesine başvuracak olan kişilerin başvuru dosyalarında oradaki eğitim, yaşam ve konaklama masraflarını nasıl karşılayabileceklerini gösteren belgeler bulundurmalılar. Bu masrafları kişi kendi karşılayabileceği gibi masraflar sponsor/sponsorlar tarafından da karşılanabilmektedir. Başvuru yapan kişilerin konaklama şartlarının da uygun olması gerekmektedir. Yani eğitim kurumuna yakınlığı, aile yanında kalınacaksa ailenin İngiliz olması ya da yabancı öğrencilerin olduğu bir yurtta kalınması vize sonucunu olumlu etkileyebilmektedir.

İngiltere Master Öğrenci Vizesi Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Tier-4 öğrenci vizesi 6 ay ve daha uzun süreyle İngiltere’de dil eğitimi, lisans, yüksek lisans, master, doktora yapmak isteyen kişilerin başvuracağı vize türüdür. Bu bağlamda İngiltere master öğrenci vizesi almak isteyenler Tier-4 vizesine başvurularını yapabilmektedirler. Tier-4 İngiltere uzun dönem öğrenci vizesi yalnızca eğitim amaçlı verilmektedir. Bu sebepten dolayı bu vize türüne başvuracak olan kişilerin öğrenci olma amaçlı İngiltere’ye gittiklerini ispatlamaları gerekmektedir. Vize memurunun bu konuda şüpheye düşmesi durumunda başvuran kişiyi mülakata çağırabilme ihtimali vardır.

Vize memuru bu başvurularda kişinin akademik gelişimini, gidilecek eğitim kurumunu, konaklama ile eğitim alınacak kurum arasındaki mesafeyi, kişinin maddi yeterliliğini, başvuru sahibinin bağımlılarının durumu gibi bilgileri değerlendirmeye alacaktır. Bunların yanı sıra Tier-4 öğrenci vizesi puan bazlı bir vize türü olup başvuranların toplamda 40 puana ulaşmaları gerekmektedir. Bu 40 puanın 30’u eğitim kurumundan alınacak olan kabul mektubundan kalan 10 puanı ise kişinin İngiltere’deki eğitim, konaklama, yaşam masraflarını nasıl karşılayacağını gösteren belgeler ile alınabilmektedir.

İngiltere Öğrenci Vizesi Randevu Alınmadan Başvuru Yapılabilir Mi?

İngiltere öğrenci vizesi randevu alınmadan ancak vize başvuru ücretine ek bir ücret ödeyerek Randevusuz Giriş Servisi (Walk-in Service) hizmetinden faydalanılması şartı ile yapılabilmektedir.

İngiltere Öğrenci Vizesi Kaç Günde / Ne Kadar Sürede Çıkar?

İngiltere öğrenci vizesi başvuruları genellikle 15 iş günü yani 3 hafta içinde sonuçlandırılmaktadır. Ancak Türkiye’den ve İngiltere’den yapılan başvurularda öncelikli servislerden faydalanarak bu süreyi kısaltmak mümkündür. Öğrenci vizesine Türkiye’den başvururken Öncelikli Servis, Süper Öncelikli Servis gibi konsolosluğun sunduğu hizmetlerden faydalanabileceğiniz gibi Dışişleri Bakanlığından alınan nota ile de başvurunuzu erken sonuçlandırabilirsiniz. Diğer öncelikli servisler hakkında detaylı bilgi için firmamızın Türkiye’den Yapılan Başvurular İçin Öncelikli Servisler sayfasını ziyaret edebilirsiniz.  İngiltere’den yapılan başvurular için ise İngiltere’den Yapılan Başvurular İçin Öncelikli Servisler sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İngiltere Öğrenci Vizesi Reddi Almamak

İngiltere öğrenci vizesi başvurusu yaparken eğitim alacağınız kurumun akredite edilmiş olmasına, maddi durumunuzun İngiltere’de eğitim almak için yol, konaklama, yeme-içme gibi tüm masraflarınızı karşılamaya yeterli ve kaynaklarının belli olmasına, bu eğitimi neden almak istediğinizi açıkça belirtmiş olduğunuza, İngiltere’ye gidiş amacınızın yalnızca eğitim almak olduğunu ve almak istediğiniz eğitim bitiminde ülkenize döneceğinizi, yerleşik olduğunuz ülkede aile bağlarınızın olduğunu göstermeye dikkat etmeniz gerekmektedir. Vize başvurusu yaparken hazırladığınız başvuru dosyası ile vize memurlarını bu vizeyi almak konusunda ikna etmiş olmanız gerekmektedir. 

İngiltere Öğrenci Vizesi Ret Nedenleri / Sebepleri Nelerdir?

İngiltere öğrenci vizesi ret nedenleri her başvuru dosyasında farlılık göstermektedir. Başvuru sahibi başvuru dosyasına eksik veya yetersiz bilgi içeren belge koymuş olmasından dolayı ret alabileceği gibi vize memurunun dosyayı yanlış değerlendirmesinden kaynaklı olarak da ret alabilir. İngiltere öğrenci vizesi ret nedenleri arasında maddi durumun yetersiz olması da olabilir. Başvuru sahibinin maddi durumunun en az İngiltere’ye gidip dönmeye ve oradaki eğitim, konaklama, yeme-içme, yol masrafları ile cep harçlığını da orada kalacağı süre boyunca karşılamaya yetecek kadar olması ve bu paranın kaynağının belgelerle de ispatlaması gerekmektedir.

İngiltere vizesi başvuruları çok zor olumlu sonuçlanan vize başvurularıdır. Bu sebeple başvuru dosyanızın başvuru sahibinden kaynaklı ret alma ihtimalini en aza indirmek adına özenle ve titizlikle bir uzman yardımıyla hazırlanmasında fayda vardır. İngiltere vizesi başvurusu yapacak olan kişiler firmamızdan destek alarak dosyalarının hazırlanmasını ve başvurularının prosedürlere uygun gerçekleşmesini sağlayabilirler.

İngiltere Öğrenci Vizesi Reddine İtiraz Seçenekleri Nelerdir?

İngiltere öğrenci vizesi reddine itiraz etmenin yollarından biri İtiraz Kapsamlı Yeniden Değerlendirilme Başvurusudur. İngiltere öğrenci vizeniz eksik/hatalı belge, yanlış bilgi, bilgiyi doğru ifade edememe gibi sebeplerden kaynaklı olumsuz sonuçlanabilmektedir. Bu durumda itiraz hakkı bulunan kişiler bu yolla dosyalarındaki eksiklikleri, hataları giderip dosyasının yeniden incelenmesini talep edebilirler. İdari İtiraz başvuruları ise vize memurundan kaynaklı hatadan/hatalardan dolayı vizenin olumsuz sonuçlanması durumunda yapılabilecek olan itiraz seçeneğidir. Bu yola başvurarak ise başvuru dosyanızın başka bir vize memuru tarafından incelenmesini talep edebilirsiniz.

İngiltere Öğrenci Çalışma İzni Alınabilir Mi?

İngiltere öğrenci çalışma izni eğer ki ziyaretçi öğrenci vize türlerinden birine başvuru yapılıyorsa alınamaz. Ancak Tier-4 vize türüne başvuran 16 yaşından büyükler İngiltere öğrenci çalışma izni alabilmektedirler. İngiltere öğrenci çalışma izni Tier-4 Vizesi ile alınmaktadır. Tier-4 İngiltere öğrenci vizesi yalnızca eğitim görmek amacıyla alınan bir vize türü olup vize sahiplerinin bir kısmına bu vize türü ile sınırlı çalışma izni verilebilmektedir.

İngiltere Öğrenci Vizesi Zor Mu Alınır?

İngiltere öğrenci vizesi zor mu alınır sorusu başvuru sahiplerinin sıkça sordukları soruların başında gelmektedir. İngiltere öğrenci vizesi ve tüm İngiltere vizesi türleri olumlu sonuç almanın oldukça zor olduğu başvurulardır. Vize memurları başvuru dosyalarını titizlikle incelemekte ve çok basit hatalardan kişilerin başvurularını reddedebilmektedir. Bu sebepten dolayı İngiltere vizesi başvurusu yapacak olan kişiler başvuru dosyalarını en ince ayrıntılarına kadar özenle hazırlamalıdırlar.

Sağlık Hizmetleri

İngiltere’de 6- 11 ay arası süreyle yalnızca dil eğitimi alacak öğrenciler İngiltere Uzatılmış Öğrenci Ziyaretçi Vizesine, 6 aydan uzun süreli eğitim programına katılacak 4-17 yaş arasındaki öğrenciler Tier-4 İngiltere Çocuk Öğrenci Vizesine ve yine 6 aydan uzun süreli eğitim programlarına katılacak olan 17 yaşın üzerindeki öğrenciler ise Tier-4 İngiltere Uzun Dönem Öğrenci Vizesine başvuru yaparken Immigration Health Surcharge yani sağlık vergisi ödemesi yaparak İngiltere’de eğitim aldıkları süre boyunca NHS (National Health Service)’ye bağlı sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanabilmektedir.

Öğrenci Vizesi Alarak Başka Hangi Ülkelere Gidilebilir?

İngiltere öğrenci vizesi alarak yalnızca İngiltere’de değil Birleşik Krallık ülkeleri içerisinde olan İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda’da da dil okulu, yaz okulu, Erasmus, lisans, yüksek lisans, doktora, mesleki eğitim kursları, hobi kursları, spor kursları gibi çeşitli eğitim programlarına katılabilmeniz mümkündür.

İngiltere Öğrenci Vizesi Giriş-Çıkış Yapılırken Sınır Görevlilerince Kontrol Edilir Mi?

İngiltere öğrenci vizesi, İngiltere’de lisans, yüksek lisans, doktora, Erasmus eğitim programları ile yaz okulu, mesleki eğitim kursları, hobi kursları, spor kursları, dil kurslarında eğitim almak amaçlı verilen İngiltere vizesi türleridir. Pasaportunuza işlenecek olan bu İngiltere öğrenci vizesi giriş-çıkış yapılırken sınır görevlilerince kontrol edilmektedir.

İngiltere Öğrenci Vizesi başvuru prosedürleri nelerdir?, İngiltere Öğrenci Vizesi ile ilgili son gelişmeler nelerdir? gibi soruların cevaplarını İngiltere Öğrenci Vizesi sayfasını inceleyerek öğrenebilirsiniz. Firmamız İngiltere Göçmenlik Düzenlemeleri, Mevzuatı ve Uygulamaları alanında uzmanlaşmış danışmanlarıyla İngiltere vizesi ve İngiltere Öğrenci Vizesi başvuruları konularında 2006 yılından beri hizmet vermekte olan bir danışmanlık şirketidir.