İngiltere'de Dil Eğitimi

Okunma sayısı: 5768
Güncellenme Tarihi:
İngiltere'de Dil Eğitimi

İngiltere, yabancı dil eğitimi konusunda dünya genelinde ünlü bir yerdir. Ülkenin dil eğitimi konusundaki başarısı, İngilizce'nin ana dil olarak konuşulduğu bir ülke olmasından kaynaklanır. İngiltere'de dil eğitimi için birçok seçenek vardır. Dil okulları, üniversiteler ve özel eğitim kurumları gibi birçok kurum dil eğitimi sunmaktadır. Dil okulları, genellikle kısa süreli eğitimler sunarlar ve öğrencilerin dil becerilerini geliştirmeleri için yoğun bir program sunarlar. Üniversiteler, lisans veya lisansüstü eğitim programları aracılığıyla dil eğitimi sunarlar. Özel eğitim kurumları ise özel amaçlar için dil eğitimi sunarlar, örneğin iş İngilizcesi veya sınavlara hazırlık gibi.

İngiltere'de Dil Eğitimi İçin En Popüler Şehirler

İngiltere'de dil eğitimi için en popüler şehirler Londra, Manchester, Oxford, Cambridge ve Edinburgh'dur. Bu şehirlerde birçok dil okulu ve üniversite bulunmaktadır. Dil eğitimi için İngiltere'ye gitmek isteyen öğrenciler için vize gereklidir. Öğrenci vizesi başvurusu yaparak İngiltere'de dil eğitimi almak mümkündür. Vize başvurusu yapmadan önce dil okulu veya eğitim kurumu tarafından verilen kabul belgesi gereklidir. İngiltere'de dil eğitimi almaya karar vermeden önce, öğrencilerin eğitim kurumları ve programlarını araştırmaları ve bütçelerine uygun bir seçenek seçmeleri önerilir.

İngiltere Öğrenci Ziyaretçi Vizesi ile alınabilecek İngilizce programlarının temel amacı, kişiye konuşma, okuma, anlama, telaffuz, dil bilgisi ve yazma konularında eğitim vermektir. İngiltere dil okullarının ve çeşitli kursların vermekte olduğu İngilizce dil eğitiminin sonunda öğrencinin İngilizce alt yapısını sağlamlaştırıp dili hayatlarında kullanabilmelerini sağlanmaya çalışılmaktadır. Genel İngilizce programı ile iyi bir düzeye gelen öğrenci istediği programları ilave olarak alabilmektedir.

Genel İngilizce kursu, her seviyedeki İngilizce bilgisini yazma, okuma, dinleme ve konuşma düzeyinde geliştirmeye yönelik yapılan bir kurstur. Bu kurslara katılım için minimum yaş 17’dir ve üst sınırı yoktur. 2 ile 52 hafta arasında isteğe göre değişir. Tüm okullarda kurs bitiminde sertifika veya tamamlanan programlarda diploma verilmektedir. İngilizce dil eğitimi almak üzere İngiltere’ye gitmek isteyen kişiler kalacakları süreye göre İngiltere Öğrenci Ziyaretçi Vizesi (6 ay) ve İngiltere Uzatılmış Öğrenci Ziyaretçi Vizesi (6 ay-11 ay)’ne başvuru yapabilirler.

İngiltere’nin İngilizce eğitimi almak isteyen birçok Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı tarafından tercih edilmesinin bazı nedenleri bulunmaktadır. İngiltere’nin Türkiye’ye yakın olması, diğer Avrupa ülkelerini gezip görebilme şansı tanıması tercih edilme sebeplerinin başında gelmektedir. Ayrıca İngiltere'de dil eğitimi ve eğitim kurumları kalitesiyle markalaştığı için dünyaca bilinmektedir. İngilizcenin anavatanı olması nedeniyle İngilizceyi yerinde öğrenme fırsatını vermesi de İngiltere’nin tercih edilmesinde önemli nedenlerden bir diğeridir. Ayrıca kozmopolit yapısı nedeniyle farklı kültürleri tanıma fırsatı da verir. Tüm bunlara ek olarak eğitim programlarının çeşitliliği, mesleki ihtiyaçlara yönelik eğitim alma konusunda sınırsız alternatifler sunduğu için iş yaşamı için de kişilerin kendilerini geliştirebilmelerine olanak tanır.

İngilizce Öğrenmede Avrupa’nın Birinci Tercihi

İngilizce öğrenmede Avrupa’nın birinci tercihinin de Birleşik Krallık olması İngiltere dil eğitim sektörünün gelişmesine ve büyümesine çok yardımcı olmuştur. Buna bağlı diğer piyasalar da genişlemiş ve İngiltere için yabancı öğrenciler vazgeçilmez bir gelir kaynağı haline gelmiştir. Bu durum, Birleşik Krallık’ta eğitim sektörüne yapılan yatırımı arttırırken kalitenin de üst seviyelere yükselmesini sağlamıştır. Dil eğitiminin belli bir süresi yoktur. Yani öğrenci, ihtiyacı doğrultusunda dilediği sürece ingiltere'de dil eğitimi alabilir. Ancak bu noktada vize alabilmek için önemle üzerinde durulması gereken bir husus bulunmaktadır.

İngilizce dil eğitimine ülkenizde başlamış olmanız olumlu vize sonucu alabilmeniz açısından yararlı olacaktır. Bu bağlamda İngiltere Öğrenci Ziyaretçi Vizesi veya İngiltere Uzatılmış Öğrenci Ziyaretçi Vizesi alabilmeniz açısından en az başlangıç seviyesini bitirmiş ve İngiltere de bunun üzerinde bir seviyeden başlıyor olmanız gerekir. İngiltere Dil okullarının süresi ise kişinin İngilizce seviyesine göre belirlenecektir. İngilizce seviyesi ne kadar düşükse İngiltere vakit geçirmek o kadar iyi olacaktır. Kısa dönem yani 6 aydan az gitmenin avantajı; yurt dışı çıkış korkusunu yenmeniz, İngilizce seviyenizi görme imkânı bulmanız, İngilizce konusunda kendinize güveninizi arttırmanız ve pratik imkânı yakalamanızdır. Uzun Dönem yani 6 aydan uzun gelmenin avantajı ise İngilizce seviyenizi bir sınavla kanıtlayacak kadar ilerletmek, konuşma düzeyinizin oldukça iyi seviyeye gelmesi, dil kursunun yanında 1-2 diploma kursunu da ekleme imkanını size vermesidir. İngilizce Dil Eğitimi gördüğünüz şehri gezmek, öğrenci faaliyetlerine katılabilmek için yeterli zaman arayışında olan kişiler için de uzun dönem ideal bir seçenektir.

İngiltere İngilizce Dil eğitimi almak üzere alınabilen İngiltere Öğrenci Vizesi ve İngiltere Uzatılmış Öğrenci Ziyaretçi Vizesi başvuruları oldukça dikkatli hazırlanması gereken başvurulardır. Bu nedenle yapılacak başvuruların bir uzman danışmanlığında yapılması hem başvurunun olumlu sonuçlanması hem de herhangi bir sebeple karşılaşılabilecek vizenin reddi durumuna itiraz ederek sonucun olumluyla değiştirilebilmesi açısından oldukça önem taşımaktadır.

Neden İngiltere Eğitim?

İngiltere vizesi süreci her ne kadar yorucu ve karmaşık görünse de İngiliz İngilizcesini öğrenebileceğiniz tek yer İngiltere'dir. Avustralya, Amerika, Kanada, Yeni Zelanda, Malta ve Avrupa ülkeleri de dahil olmak üzere BBC İngilizcesini konuşarak ve duyarak sadece Birleşik Krallık'ta öğrenebilirsiniz. İngiltere üniversiteleri prestiji ve köklü eğitim sistemleri dolayısıyla tüm dünyada ün yapmış okullardır.

İngiltere'nin başkenti ve dünyanın en kozmopolit şehirlerinden olan Londra'da yaşama fırsatı ve uluslararası atmosfer ise öğrencilerin geri dönüşlerini zorlaştıran niteliktedir. Çoğu ücretsiz olan müzeleri, beklemediğiniz anda sokak ortasında yine ücretsiz dinleyebileceğiniz klasik müzik konserleri, tarihi yapısı, kraliyet ailesi, kendine has kuralları, şehrin her yerinde olan devasa parkları, hala atlarla dolaşan askerleri, gece hayatı, popüler Oxford Street'i, pubları, ilk önce garip gelse de sonra sevmeye başladığınız kendilerine has kahvaltıları, otobüse bindiğinizde en az üç dilin konuşulması, görkemli hükümet binası ve daha birçok özelliğiyle Londra çok özel bir şehirdir. Bu noktada amaç sadece İngilizceyi öğrenmek değil, İngiliz kültürü ve yaşam tarzını da deneyimlemektir.

Ancak ilk kez dil eğitimine gidecekler için Londra yerine Türklerin ve göçmenlerin daha az olduğu küçük İngiliz şehirleri tercih edilebilir. Cambridge, Brighton gibi İngilizlerin daha yoğun olduğu şehirler de çok hareketli ve Londra'ya trenle maximum 2-3 saat uzaklıktadır. Özellikle sadece iki tane üniversitesi olan Cambridge için İngiltere'nin Eskişehir'i yani öğrenci şehri denilebilir. İngiltere Öğrenci Vizesi ile İngiltere bulunduğunuz süre içersinde İskoçya, Galler Krallığı ve İrlanda'nın kuzeyi hariç Britanya'yı da gezip görebilirsiniz.

İngiltere Öğrenci Yurtları Güvenilir Mi?

İngiltere öğrenci yurtları eğer ki eğitim alacağınız kurum tarafından ayarlanıyorsa bu en güvenli ve en konforlu olan konaklama türüdür. Eğitim kurumları tarafından ayarlanan yurtlar British Council tarafından düzenli olarak denetlenmektedir. Bu sebeple en güvenilir konaklama türüdür. Bu konaklama türünün birçok avantajı vardır. Bu avantajlardan en önemli olanı eğitim kurumu tarafından ayarlandığı için bir problem yaşanması durumunda hem okul ile hem British Council ile irtibata geçilerek de problem çözülebilmektedir. Bir diğer avantajı ise genellikle okula yakın olmasıdır.

İngiltere Öğrenci Yurtları Fiyatları

İngiltere öğrenci yurtları fiyatları şehirden şehire değişmektedir. Merkezi şehirlerde yurt fiyatları daha yüksekken, merkezden uzaklaştıkça fiyatlar daha uygun olabilmektedir. Ayrıca tek kişilik ya da iki kişilik odalarda konaklama imkânı sunan bu yurtlarda iki kişilik odada kalmak maliyet açısından daha uygundur. İngiltere öğrenci yurtları genellikle yemek vermezken yurtların mutfakları vardır ve öğrenciler kendi yemeklerini kendileri yapabilmektedir. Yurtlarda genellikle tuvalet/banyo da ortak kullanım alanındayken bazı yurtlarda odaların içinde de olabilmektedir.

İngiltere Öğrenci Evi Kiralama

İngiltere öğrenci evi aynı veya farklı okulun öğrencilerinin bir arada kalabildiği, öğrenciler tarafından en çok tercih edilen konaklama türlerinden biridir. İngiltere öğrenci evi veya odası kiralama işleminizi İngiltere’ye gitmeden önce yapacaksanız önceden araştırma yapmanızda fayda vardır. Araştırmalarınızı güvenilir web sitelerinden yapmaya özen göstermelisiniz. Ancak bu web siteleri üzerinden verilen ilanların hangilerinin doğru ve güvenilir olduğunu bilmek her zaman mümkün olmayabilir.

İngiltere Öğrenci Evleri Kiraları

Kiralamak istediğiniz yeri güvendiğiniz biri aracılığı ile görmeden kiralamamaya ve ücretinizi Western Union aracılığı ile ödememeye dikkat etmelisiniz. Çünkü bu yöntem ile yapılan ödemelerin takibi yapılmayıp birçok dolandırıcılık çeteleri tarafından da kullanılabilmektedir. İngiltere öğrenci evi araştırırken dikkat etmeniz gerekenlerden biri kiraladığınız yerde hangi faturaların kiraya dahil olduğunu öğrenmektir ki genellikle tüm faturalar kiraya dahil olabilmektedir.

Firmamızla irtibata geçmeniz halinde İngiltere ve Türkiye’de bulunan ofislerimizdeki uzman danışmanlarımız gerek Türkiye’den yapacağınız ilk başvurunuzda gerekse de sonrasında yapacağınız uzatma başvurularınızda size yardımcı olacaktır. Firmamız İngiltere Göçmenlik Düzenlemeleri, Mevzuatı ve Uygulamaları alanında uzmanlaşmış danışmanlarıyla İngiltere vizesi, Ankara Anlaşması Vizesi, İngiltere Vizesi Retlerine İtiraz başvuruları konularında 2006 yılından beri hizmet vermekte olan bir danışmanlık şirketidir. Danışmanlarımıza İngiltere Vizesi aracılığıyla ulaşarak tüm sorularınızı sorabilir, başvuru işlemlerinize başlayabilirsiniz.