İngiltere'de Dil Okulları

Güncellenme Tarihi: 2022-04-08 11:05:56

İngiltere’de dil okulları, oldukça kaliteli eğitim sunan, birbirinden çeşitli dil kursları bulunan, dünyanın önde gelen dil okullarıdır.

ingilterede dil okulları

İngilizcenin anavatanı olan İngiltere’de İngilizce öğrenmek ve/veya İngilizcenizi geliştirmek istiyorsanız İngiltere öğrenci vizesine başvurmalısınız.

İngiltere’de 6 aya kadar olan dil eğitimlerinde İngiltere Öğrenci Ziyaretçi Vizesi, 6 ile 11 ay arası olan dil eğitimlerinde İngiltere Uzatılmış Öğrenci Ziyaretçi Vizesi, 1 yılın üzerindeki eğitimler için ise Tier 4 İngiltere Öğrenci Vizesi başvurusu yapmak gerekmektedir.

İngiltere öğrenci vizesi ile İngilizce kursu almak istiyorsanız önce ne tip bir kursa gideceğinize karar vermelisiniz. İngilizce kursları birçok çeşide ayrılmaktadır. Bunlar;

  • Genel İngilizce kursları,
  • Gençler için yaz kampları,
  • Akademik İngilizce ve İngilizce sınavlarına hazırlık,
  • Aınav İngilizcesi (TOEFL IBT, IELTS, Cambridge Sınavları ve diğer sınavlar) kursları,
  • Pratik ağırlıklı ve özel metotlu kurslar,
  • Mesleki İngilizce ve iş İngilizcesi kursları,
  • Kombinasyonlu İngilizce kursları,
  • Özel dersler ve VIP kurslarıdır.

İngiltere’de dil eğitimi için İngiltere vizesine başvurmadan önce, hangi İngilizce kursuna gideceğinize, İngilizce seviyenize ve ne tür bir dil eğitimine ihtiyaç duyduğunuza göre karar vermelisiniz.

Bu kurslardan hangisini ne kadar süre ile seçmek istiyorsanız başvuru formunuzu buna göre doldurmalı ve bu şekilde İngiltere öğrenci vizesine başvurmalısınız. Başvurmadan önce okul kaydınızın gerçekleşmiş olması, yani okuldan kabul mektubu almış olmanız gerekmektedir.

Genel İngilizce Kursları

Genel İngilizce Kursları, dengeli ve düzenli bir müfredat ile öğrencilerin İngilizcelerini geliştirmeyi hedefleyen kurslardır. Bu kursların mesleki ve akademik bir yönü yoktur; günlük insan ilişkilerinde kullanılan İngilizceyi öğretir.

Eğer bir öğrencinin İngilizce seviyesi akademik ve mesleki İngilizce kursları için beklenen B1-B2 seviyesinin altında ise öğrencinin temel İngilizce kursuna gitmesi yani genel İngilizce kursuna gitmesi gerekmektedir.

Gençler İçin Yaz Kampları

Gençler için yaz kampları da sadece öğrenciler için geçerli olan öğrencilerin İngilizcelerini geliştirmek için hazırlanmış olan kamplardır. Bu programlar, genel olarak 10-18 yaş arası öğrenciler için idealdir.

Yaz kampları, İngilizce dil eğitimi ile beraber yoğun aktivite programları ile gerçekleşir, yani eğlence ve İngilizce eğitimi bir aradadır. Gençler için olan yaz kamplarında konaklama seçenekleri genellikle dil okulları tarafından belirlenir.

Akademik İngilizce ve Sınav İngilizcesi Kursları

Akademik İngilizce ve sınav İngilizcesi kursları İngilizce seviyesi en azından B1 veya B2 seviyesinde olan öğrenciler içindir. İngilizce öğretimi ve pratiğin yanında ders tekniği de verilir.

Bu kurslar YDS, TOEFL IBT, IELTS gibi sınavlara girmeyi planlayanlar, yurtdışında okumayı planlayanlar, hazırlık atlamak veya İngilizce derslerinden muaf olmak isteyenler veya İngilizce seviyelerini uluslararası geçerliliği olan bir sertifika ile belgelendirmek isteyenler ve yabancı dilde üniversite okuyup İngilizceyi akademik olarak daha hakim ve etkili kullanıp, derste daha iyi not tutmak ve sınavlarda daha etkili bir kağıt yazabilmek isteyenler için idealdir.

Sınav İngilizcesi Kursları

Sınav İngilizcesi kursları ise iki formatta sunulan kurslardır. Sınav İngilizcesi kursları, İngilizceyi sadece sınava yönelik olarak anlatmakta ve geliştirmektedir.

Bu kurslarda genellikle ilgili sınava ait kaliteli sınava hazırlık kitapları üzerinden ve öğretmenlerin özel kaynaklarından yararlanarak sınav hazırlığı yapılır. Dolayısıyla bu kurslarda İngilizce sınav üzerinden öğretilmektedir.

Bundan dolayı da öğrencinin İngilizce seviyesinin belirli bir seviyeye erişmiş olması gerekmektedir. Bu tip kurslar özellikle İngilizce seviyesi iyi olan ve yüksek puan hedefleyen öğrenciler için tavsiye edilir.

Pratik Ağırlıklı ve Özel Metotlu Kurslar

Pratik ağırlıklı ve özel metotlu kurslar İngilizcenin pratik yanını, yani konuşma, dinleme, anlama yetenekleri ve günlük kullanımı üzerinden öğretildiği kurslardır.

Özel metotlu kursları sunan sayılı özel dil okulu vardır. Bu kurslar özellikle de gramerden çok İngilizcenin günlük kullanımını öğretir, dersler bir nevi sohbet şeklinde geçer.

Mesleki İngilizce ve İş İngilizcesi Kursları 

Mesleki İngilizce ve iş İngilizcesi kursları iş hayatında lazım olacak İngilizce bilgisini edinmek ve İngilizcelerini geliştirmek isteyen öğrenciler için idealdir.

Bu kurslara gidebilmek için belirli okullarda belirli bir İngilizce seviyesinde olmak (genelde A2 veya B1) istenebilir. Bu durumda ilk önce genel İngilizce kurslarına gidip daha sonra iş İngilizcesi kurslarına geçmek tavsiye edilebilir.

Mesleki İngilizce kursları belirli bir sektördeki İngilizce jargonunu öğrenebilmek için gidilebilecek en iyi kurslardandır.

Kombinasyonlu Kurslar

Kombinasyonlu kurslar ise aslında özel bir kurs çeşidi değildir, genel İngilizce, iş İngilizcesi, mesleki İngilizce, akademik İngilizce, sınav İngilizcesi kursları veya belirli yetenek kurslarının bir arada alınmasıdır.

Bu kurslar haftada en az 20 saat ve genelde 30 saattir. İki ayrı odaklı kurs alındığı için diğer kurslara göre biraz daha yoğundur.

Özel Dersler 

Özel dersler ister genel İngilizce, ister sınav İngilizcesi, ister akademik İngilizce, ister iş İngilizcesi için olabilir. Özel derslerde öğrenci ile öğretmen birebir ilişki içinde oldukları için öğrencilerin İngilizce konusunda eksiklikleri ve ihtiyaçları daha iyi bir şekilde giderilebilir.

VIP Kursları

VIP Kursları ise zamanı sıkışık olan, acil ve kısa zamanda yoğun bir şekilde İngilizce öğrenmek isteyen kişiler için idealdir. Bu kurslar esneklik, yoğunluk ve konfor dahil olmak üzere bütün noktalarıyla İngiltere öğrenci vizesine başvuracak adayın özel durumuna göre planlanır.

Bu kurslara özellikle yoğun ve hızlı bir şekilde İngilizce öğrenmek isteyen milletvekilleri, devlet adamları, yerel yöneticiler, üst düzey yöneticiler, şirket sahipleri ve diğer iş hayatında ve günlük hayatta İngilizceye ihtiyaç duyan ancak vakit konusunda sıkıntılı olan kişiler katılım göstermektedir.

Unutulmamalı ki, tüm bu İngiltere dil eğitimi kursları eğer maksimum 6 ay olacaksa İngiltere ziyaretçi öğrenci vizesine, eğer maksimum 11 ay olacaksa İngiltere uzatılmış ziyaretçi öğrenci vizesine, eğer 11 aydan fazla bir dil eğitim kursu alınacaksa da uzun dönemli Tier 4 İngiltere öğrenci vizesine başvurulmalıdır. Yani alacağınız dil eğitimin süresine göre başvurmanız gereken İngiltere vizesi değişiklik gösterecektir.

İngiltere Dil Okulu Öğrenci Vizesi Kaç Aya Kadar Alınabilir?

İngiltere dil okulu öğrenci vizesi almanın çeşitli yolları vardır. İngiltere öğrenci vizesi 6 ay veya daha kısa süreli ve 6 aydan daha uzun süreli olmak üzere alınabilir.

İngiltere Öğrenci Ziyaretçi Vizesi için alacağınız eğitim 2-3 hafta ya da 1 aylık da olabilir. Başvuru yapan kişi 1 yıl içerisinde en fazla 6 ay bu vize ile İngiltere’de bulunulabilecektir. Bu vize türünde uzatma yapılamamaktadır ve İngiltere’de çalışma izni verilmemektedir. İngiltere Uzatılmış Öğrenci Ziyaretçi Vizesi, 6 aydan 11'aya kadar eğitim alacak olan öğrencilere verilmektedir.

İngiltere'de Dil Okulu Seçimi ve İngiltere Öğrenci Vizesi Başvuru Süreci Nasıldır?

İngiltere’de dil okulu seçimi ve konaklama işlemlerini de tamamladıktan sonra İngiltere öğrenci vizesine başvurabilirsiniz. İngiltere’deki dil okulları, hemen hemen hepsi prestijli kurumlar tarafından akredite edilmiş, dil eğitimi konusunda yılların tecrübesine sahip ve bünyesinde veya aile yanı konaklama olarak öğrencilere İngiltere'de konaklama seçenekleri sunan okullardır.

İngiltere’de dil okulu seçimi yaparken bütçenizi, nasıl bir şehirde yaşamak istediğinizi ve gideceğiniz kursu baz alarak bir seçim yapmalı ve buna göre İngiltere öğrenci vizesi başvurunuzu yapmalısınız. Aklınızda belli bir şehir varsa, mesela kesinlikle Londra’da dil eğitimi almak istiyorsanız Londra’daki dil okullarını araştırmaya başlamalısınız. Özellikle de Londra’daki dil okullarının fiyatları çok geniş bir aralıkta değişmektedir. Dolayısıyla her bütçeye uygun dil okulu vardır denilebilir.

Dil okulu seçimi yaparken şehir seçimi de yapmış olacağınızı unutmayın. İngiltere’nin başkenti Londra’da ve İngiltere’nin diğer şehirlerinde yaşam oldukça farklıdır. Dünyanın en kozmopolit şehirlerinden biri olan Londra’da yaşam masrafları yani giderler diğer şehirlere nazaran çok daha fazla olabilir. İngiltere’deki dil okullarına kayıt süreci; dil okulu seçiminin ardından okul ve konaklama ücretlerinin ödenmesinden sonra İngiltere öğrenci vizesine başvuracak şekilde ilerler. Bu aşamada uçak biletleri için rezervasyon yaptırabilirsiniz ama vizeniz sonuçlanmadan biletlerinizi almanız tavsiye edilmez.

Firmamız İngiltere Göçmenlik Düzenlemeleri, Mevzuatı ve Uygulamaları alanında uzmanlaşmış danışmanlarıyla İngiltere vizesi, Ankara Anlaşması Vizesi, İngiltere Vizesi Retlerine İtiraz başvuruları konularında 2006 yılından beri hizmet vermekte olan bir danışmanlık şirketidir. İngiltere öğrenci vizesi türleri de dahil olmak üzere her çeşit İngiltere vizesi için uzman ve tecrübeli danışmanlarımızla lütfen İngiltere Vizesi arayarak profesyonel danışmanlık hizmeti alınız.

"İngiltere'de Dil Okulları" sayfası 5634 defa okundu