İngiltere'de Üniversite Eğitimi

Güncellenme Tarihi: 2022-04-08 11:06:08

İngiltere’de üniversite eğitimi almak ve standartların üzerindeki dünyaca ünlü üniversitelerden mezun olarak kariyerlerine bir adım önde başlamak isteyen öğrenciler eğitim hayatlarına başlamak için uzun süreli öğrenci vizesi almalıdırlar.

İngiltere’de Üniversite Eğitimi

Oxford ve Cambridge gibi dünyaca ünlü okullara sahip olan İngiltere’deki üniversiteler oldukça kaliteli bir eğitim sunmaktadır. Yabancı öğrenciler için gözde ülkelerden birisi olan İngiltere’de halen 430 binden fazla uluslararası öğrenci İngiltere öğrenci vizesi ile eğitim görmektedir.

İngiltere’de halen 180 ayrı ülkeden öğrenci eğitim aldığından çok kültürlü bir atmosferde dünyanın diğer milletlerinden gelen öğrencilerle bir arada eğitim alma şansı yakalamaktadır.

İngiltere’de üniversite okuyan öğrenciler eğitimlerini üç sene gibi kısa bir sürede tamamlayabilirler. İngiltere’de üniversiteyi üç senede bitiren öğrenciler, Türkiye’de veya ABD gibi başka bir ülkede üniversite okuyan yaşıtlarına kıyasla daha kısa sürede eğitimlerini tamamlamış olurlar.

Unutulmamalı ki, İngiltere’de lisans seviyesinde üniversite eğitimi okumak 1 yıldan uzun süreli bir süreçtir. Dolayısıyla başvurulması gereken İngiltere vizesi, Tier 4 İngiltere öğrenci vizesidir.

İngiltere’de Üniversite Okumak

Üç temel yol bulunmaktadır. Bunlar; direkt başvuru yapmak, ikincisi Foundation Course aldıktan sonra başvuru yapmak ve üçüncüsü A Level aldıktan sonra başvuru yapmaktır.

Direkt başvuru yaptığınız zaman üniversitede lisans eğitiminiz 3 yıl sürecektir. Bu süre Türkiye’deki üniversitelerden 1 yıl daha kısadır. Ancak gerekli kriterleri sağlayamayan öğrencilerin Foundation Course alması yani bir yıllık bir hazırlık kursundan geçmesi gerekmektedir. Böylece eğitim süresi 4 yıla çıkmaktadır.

Akademik kriter açısından bakıldığında çoğu üniversitenin işletme, iktisat, hukuk gibi bölümlerine girmek için en düşük 4.0 lise ortalaması ile başvuru yapmak gerekmektedir ve IELTS üzerinden üniversite ve bölüme göre en az 5.5 veya 6 gibi bir not istenmektedir.

Çoğu üniversiteye lise diploması ile direkt giriş yapabilmek için A Level veya Foundation Course almak gerektiğinin altı çizilse de bazı üniversiteler IELTS’ten 5.5-6.0 seviyesindeki İngilizce kriterini sağlayan ve mezuniyet ortalaması 3.5.’un üstünde olan öğrencileri kabul edebilmektedir.

Eğer IELTS’ten başvurduğunuz okulun şart koyduğu notu alamazsanız, okula kayıt da yaptıramayacağınız için İngiltere vizesine de başvurmamalısınız. Bu durumda Foundation Kurslarına gidebilirsiniz.

Foundation Kursları üniversiteye girmeden 1 yıl önce verilmektedir. Bu kurslar anlaşmalı oldukları üniversitelere göre öğrencilerin bütün derslerden geçtiği takdirde belirli bir üniversiteye alınmasını garanti edebilmektedir.

Örneğin, X üniversitesi kendi anlaşmalı olduğu anlaşmalı Foundation Kursu alınınca ve başarılı bir şekilde mezun olununca üniversitesine kabul edebiliyor.

Foundation Kurslarında 3 şeye dikkat edilmelidir. Bunlardan birincisi, bu kursun hangi kurumdan alındığı ve alınan kurumun hangi üniversitelerle anlaşmalı olduğudur. İkinci kriter, girilmek istenen bölüm ile ilgili derslerin verilip verilmediğidir. Foundation kursunu alırken sizden hangi dersleri almak istediğiniz sorulur. Bunları seçerken okumak istediğiniz akademik bölümü düşünerek seçmelisiniz.

İngiltere Öğrenci Yaşamı Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

İngiltere, akredite olmuş dil okullarıyla ve köklü eğitim kurumlarıyla öğrenciler tarafından en çok tercih edilen ülkeler arasındadır. İngiltere’deki köklü eğitim kurumlarında, akredite olmuş dil okullarında eğitim almak için öncelikle İngiltere’de alacağınız eğitime ve eğitimin süresine göre belirlenecek olan İngiltere öğrenci vizesi alt türlerinden sizin için en doğru olanına başvurmanız gerekmektedir. 

İngiltere öğrenci vizesi ile İngiltere’de alacağınız eğitimin size katacaklarının yanı sıra İngiltere öğrenci yaşamı da unutulmaz tecrübeler katacaktır. İngiltere öğrenci yaşamı hakkında bilinmesi gerekenlerden biri ve öğrenciler tarafından en sık sorulanı İngiltere öğrenci vizesi çalışma iznidir. İngiltere’de hem eğitime devam etmek hem çalışmak mümkündür. Ancak ziyaret kapsamlı öğrenci vizelerinde verilmeyen bu izin yalnızca 6 aydan uzun süreli eğitimler için İngiltere’ye giden 16 yaş ve üzeri öğrenciler için verilen bu izin ile lisans düzeyinde ve üzerinde eğitim alanlar haftada 20 saat, lisans düzeyinin altında eğitim alacak olanlar ise haftalık 10 saat çalışabilmektedir.

İngiltere öğrenci yaşamı hakkında bilinmesi gereken diğer bir konu da konaklamadır. İngiltere’de eğitim alacak kişiler için aile yanında konaklama, öğrenci yurtlarında konaklama, öğrenci konukevlerinde konaklama, oda kiralama, ev kiralama, otelde konaklama gibi birçok konaklama seçeneği vardır. Bu konaklamaların bazıları eğitim kurumları tarafından da öğrenciye sağlanabilmektedir. İngiltere öğrenci yaşamı İngiltere öğrenci turları ile de ülkenin doğal, tarihi, kültürel güzelliklerini ve köklü üniversitelerini gezip görme imkânı elde etmenizi de sağlar.

Firmamız İngiltere vizesi, Ankara Anlaşması Vizesi, İngiltere Vizesi Retlerine İtiraz başvuruları konularında İngiltere Göçmenlik Düzenlemeleri, Mevzuatı ve Uygulamaları alanında uzmanlaşmış danışmanlarıyla 2006 yılından beri hizmet vermekte olan bir danışmanlık şirketidir. İngiltere’de üniversite eğitimi, foundation eğitimi ve İngiltere öğrenci vizesi türleri ile ilgili bilgi ve danışmanlık almak üzere uzman ve tecrübeli danışmanlarımızla lütfen İngiltere Vizesi arayarak profesyonel danışmanlık hizmeti alınız.

"İngiltere'de Üniversite Eğitimi" sayfası 4607 defa okundu