İngiltere'de Üniversite Eğitimi

Güncellenme Tarihi: 2019-03-26 08:17:28

İngiltere’de üniversite eğitimi almak ve standartların üzerindeki dünyaca ünlü üniversitelerden mezun olarak kariyerlerine bir adım önde başlamak isteyen öğrenciler eğitim hayatlarına başlamak için uzun süreli öğrenci vizesi almalıdırlar.

İngiltere’de üniversite eğitimi giderek popülarite kazanmaktadır. Oxford ve Cambridge gibi dünyaca ünlü okullara sahip olan İngiltere’deki üniversiteler oldukça kaliteli bir eğitim sunmaktadır. Yabancı öğrenciler için gözde ülkelerden birisi olan İngiltere’de halen 430 binden fazla uluslararası öğrenci İngiltere öğrenci vizesi ile eğitim görmektedir. İngiltere’de halen 180 ayrı ülkeden öğrenci eğitim aldığından çok kültürlü bir atmosferde dünyanın diğer milletlerinden gelen öğrencilerle bir arada eğitim alma şansı yakalamaktadır.

İngiltere’de üniversite okuyan öğrenciler eğitimlerini üç sene gibi kısa bir sürede tamamlayabilirler. İngiltere’de üniversiteyi üç senede bitiren öğrenciler, Türkiye’de veya ABD gibi başka bir ülkede üniversite okuyan yaşıtlarına kıyasla daha kısa sürede eğitimlerini tamamlamış olurlar. Unutulmamalı ki, İngiltere’de lisans seviyesinde üniversite eğitimi okumak 1 yıldan uzun süreli bir süreçtir. Dolayısıyla başvurulması gereken İngiltere vizesi, Tier 4 İngiltere öğrenci vizesidir.

İngiltere’de üniversite okumak için öne çıkan üç temel yol vardır. Bunlar; direkt başvuru yapmak, ikincisi Foundation Course aldıktan sonra başvuru yapmak ve üçüncüsü A Level aldıktan sonra başvuru yapmaktır. Direkt başvuru yaptığınız zaman üniversitede lisans eğitiminiz 3 yıl sürecektir. Bu süre Türkiye’deki üniversitelerden 1 yıl daha kısadır. Ancak gerekli kriterleri sağlayamayan öğrencilerin Foundation Course alması yani bir yıllık bir hazırlık kursundan geçmesi gerekmektedir. Böylece eğitim süresi 4 yıla çıkmaktadır.

Akademik kriter açısından bakıldığında çoğu üniversitenin işletme, iktisat, hukuk gibi bölümlerine girmek için en düşük 4.0 lise ortalaması ile başvuru yapmak gerekmektedir ve IELTS üzerinden üniversite ve bölüme göre en az 5.5 veya 6 gibi bir not istenmektedir. Çoğu üniversiteye lise diploması ile direkt giriş yapabilmek için A Level veya Foundation Course almak gerektiğinin altı çizilse de bazı üniversiteler IELTS’ten 5.5-6.0 seviyesindeki İngilizce kriterini sağlayan ve mezuniyet ortalaması 3.5.’un üstünde olan öğrencileri kabul edebilmektedir.

Eğer IELTS’ten başvurduğunuz okulun şart koyduğu notu alamazsanız, okula kayıt da yaptıramayacağınız için İngiltere vizesine de başvurmamalısınız. Bu durumda Foundation Kurslarına gidebilirsiniz.

Foundation Kursları üniversiteye girmeden 1 yıl önce verilmektedir. Bu kurslar anlaşmalı oldukları üniversitelere göre öğrencilerin bütün derslerden geçtiği takdirde belirli bir üniversiteye alınmasını garanti edebilmektedir. Örneğin, X üniversitesi kendi anlaşmalı olduğu anlaşmalı Foundation Kursu alınınca ve başarılı bir şekilde mezun olununca üniversitesine kabul edebiliyor.

Foundation Kurslarında 3 şeye dikkat edilmelidir. Bunlardan birincisi, bu kursun hangi kurumdan alındığı ve alınan kurumun hangi üniversitelerle anlaşmalı olduğudur. İkinci kriter, girilmek istenen bölüm ile ilgili derslerin verilip verilmediğidir. Foundation kursunu alırken sizden hangi dersleri almak istediğiniz sorulur. Bunları seçerken okumak istediğiniz akademik bölümü düşünerek seçmelisiniz.

İngiltere’de eğitim için tıklayın!

Firmamız İngiltere vizesi, Ankara Anlaşması Vizesi, İngiltere Vizesi Retlerine İtiraz başvuruları konularında İngiltere Göçmenlik Düzenlemeleri, Mevzuatı ve Uygulamaları alanında uzmanlaşmış danışmanlarıyla 2006 yılından beri hizmet vermekte olan bir danışmanlık şirketidir. İngiltere’de üniversite eğitimi, foundation eğitimi ve İngiltere öğrenci vizesi türleri ile ilgili bilgi ve danışmanlık almak üzere uzman ve tecrübeli danışmanlarımızla lütfen İngiltere Vizesi Başvuru Hattını arayarak profesyonel danışmanlık hizmeti alınız.

"İngiltere'de Üniversite Eğitimi" sayfası 4311 defa okundu