İngiltere İçin Öğrenci Vizesi Başvurusunda Hangi Belgeler İstenmektedir?

Güncellenme Tarihi: 2019-04-15 12:14:06

İngiltere için öğrenci vizesi İngiltere’de eğitim görmek amacıyla başvuru yapılan bir vize türüdür. Başvuru yapacak olan kişilerin alacağı eğitimin süresi ve niteliği dikkate alınarak İngiltere için öğrenci vizesi kendi içinde alt türlere ayrılmaktadır.

Birden fazla İngiltere için öğrenci vizesi alt türü vardır. Bu vize türlerinden hangisinin alacağınız eğitimin süresine en uygun olduğunu belirlemek için danışmanlık hizmetinden faydalanmanızda yarar vardır. Bu konuda prosedürlere en uygun başvuruyu yapmak isteyen kişiler CSS Legal ile iletişime geçebilirler.   

·         İngiltere öğrenci ziyaretçi vizesi

İngiltere öğrenci ziyaretçi vizesi İngiltere’de maksimum 6 aya kadar olan dil eğitimi, yaz okulu, hobi/spor kursları gibi eğitimlere katılmanıza olanak sağlayan vize türüdür. Vize süresi dolduğunda İngiltere içerisinden uzatma yapılamamaktadır.

·         İngiltere uzatılmış öğrenci ziyaretçi vizesi

Bunun için başvuru sahibinin eğitim almak istediği kurumdan bir kabul mektubu bulunması gerekmektedir.

Yukarıdaki İngiltere için öğrenci vizesi türlerinin her ikisinin de başvuru süreci ve prosedürleri aynıdır. İki vize türünde de başvuru yapabilmek adına öncelikle en az 6 ay geçerliliği olan pasaporta sahip olunması gerekmektedir. Pasaportu bulunmayan kişiler İl veya İlçe Nüfus Müdürlüğüne başvuru yaparak pasaport çıkartabilir. Geçerli bir pasaporta sahip kişiler İngiltere vizesi başvurusu yapabilmektedir. Başvuru yapılacak olan vize türü belirlendikten sonra belgelerinizin tamamlanması, tercümelerinin yapılması varsa harç ve ödemelerinin gerçekleştirilmesinin ardından dosyanız danışmanlarca hazırlanır ve randevu sırasında başvuru dosyanızı danışmanınızdan alıp incelenmek üzere İngiliz Konsolosluğuna gönderilmesi için İngiltere Vize Başvuru Merkezine elden teslim etmeniz gerekmektedir. Dosyanın başvuru merkezine teslimi sonrasında başvuru sahibinin parmak izleri ve yüz fotoğrafından oluşan biyometrik bilgilerinin de başvuru merkezinden alınan vize randevusu sırasında verilmesi gerekmektedir.    

İngiltere için öğrenci vizesine başvuracak olan kişilerin başvuru dosyalarında oradaki eğitim, yaşam ve konaklama masraflarını nasıl karşılayabileceklerini gösteren belgeler bulundurmalılar. Bu masrafları kişi kendi karşılayabileceği gibi masraflar sponsor/sponsorlar tarafından da karşılanabilmektedir. Başvuru yapan kişilerin konaklama şartlarının da uygun olması gerekmektedir. Yani eğitim kurumuna yakınlığı, aile yanında kalınacaksa ailenin İngiliz olması ya da yabancı öğrencilerin olduğu bir yurtta kalınması vize sonucunu olumlu etkileyebilmektedir.

·         Tier-4 İngiltere öğrenci vizesi

Tier-4 İngiltere öğrenci vizesi sadece eğitim amaçlı olmak üzere ve 6 aydan daha uzun süreli İngiltere’de özel bir eğitim kurumunda eğitim almak adına verilen puan bazlı bir vize türüdür. Bu vize türü diğerlerinden farklıdır. Tier-4 öğrenci vizesinin süresi, başvuru sahibinin alacağı eğitimin süresine göre verilmektedir. Ayrıca Tier-4 vizesi İngiltere içinden başvuru yapılarak uzatılabilmektedir (Vize uzatma konusunda CSS Legal Londra ofisimizden yardım alabilirsiniz). 4-16 yaş aralığında olup İngiltere’de eğitim alacak öğrencilerin 16-18 yaş arasındaki başvuranlar ise durumlarına en uygun olan Tier-4 kategorisine başvuru yapabilmektedir. Tier-4 Tier-4 vizesi ile İngiltere’de dil eğitimi almak isteyen kişilerin eğitim göreceği kurumdan çıkarılacak olan CAS (kabul) mektubunu da dosyalarına eklemeleri önemlidir. Tier-4 puan bazlı bir vize olduğundan başvuranların kabul mektubundan 30, maddi yeterlilik şartlarından da 10 puan alarak 40 puan elde etmeleri gerekmektedir.

 

İngiltere vizesi almak diğer ülkelerden vize almaktan daha zor ve karmaşıktır. İngiltere vizesi hakkında detaylı bilgiye ulaşmak, vizenizin olumlu sonuçlanma ihtimalini arttırmak ve olumsuz sonuç alma ihtimallerine karşın da itiraz başvurunuzun yapılması adına CSS & Co Legal Services uzmanlarımızla İngiltere Vizesi Danışmanlık Hattı aracılığıyla iletişime geçebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

"İngiltere İçin Öğrenci Vizesi Başvurusunda Hangi Belgeler İstenmektedir?" sayfası 544 defa okundu