İngiltere Öğrenci Vize Türleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Okunma sayısı: 791
Güncellenme Tarihi:
İngiltere Öğrenci Vize Türleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

İngiltere'de öğrenci vizesi almak isteyen öğrencilerin, vize türleri hakkında bilgi sahibi olmaları gerekmektedir. İşte İngiltere öğrenci vize türleri hakkında bilinmesi gerekenler. İngiltere öğrenci vize türleri Birleşik Krallık’ta eğitim görmek isteyen kişilerin ne kadar süreyle ve ne amaçla orada kalacağına göre kendi içinde 4 alt türe ayrılmaktadır.

  • İngiltere Kısa Süreli Öğrenci Ziyaretçi Vizesi

Birleşik Krallık’ta 6 aydan daha kısa süreli dil okulu, yaz okulu, mesleki eğitim kursları gibi tüm eğitimleri kapsayan vize türüdür. İngiltere öğrenci ziyaretçi vizesi süresi bitiminde uzatma yapılmamaktadır. Vize süresi dolan veya kurs süresi biten öğrencinin ülkeden ayrılması gerekmektedir. Kurs süresi 3 aylık da olsa 6 aylık vize verilir ve kurs süresi bitiminde öğrencinin ülkeyi terk etmesi gerekmektedir. Ziyaret kapsamlı bu vize ile Birleşik Krallık’ta eğitim görmeye giden öğrencilerin çalışma izinleri yoktur.

  • İngiltere Uzatılmış Öğrenci Ziyaretçi Vizesi

Birleşik Krallık’ta 6-11 ay arası süreyle sadece dil eğitimi almak amacıyla verilen İngiltere öğrenci vize türleri içerisinde bir vize türüdür. İngiltere uzatılmış öğrenci ziyaretçi vizesi süresi veya kurs süresi bitiminde öğrencinin ülkeden ayrılması gerekmektedir. Yine uzatılmış öğrenci ziyaretçi vizesi ile de Birleşik Krallık ülkelerinde çalışma izni yoktur.

  • Tier-4 İngiltere Çocuk Öğrenci Vizesi

Birleşik Krallık’ta 6 aydan daha uzun süreli eğitimleri kapsayan vize türüdür. Öğrenci 4-16 yaş aralığındaysa Tier-4 Çocuk Öğrenci Vizesi başvurusu yapması gerekmektedir. Bu vize ile öğrencilerin Birleşik Krallık ülkelerinde çalışma izni yoktur. İngiltere öğrenci vize türleri alt kategorisinde olan bu vize türünde diğer öğrenci vize türlerinden farklı olarak başvuru sahibinin 40 puan toplaması gerekmektedir. Bu 40 puanın 30 puanı akreditasyon sahibi bir okuldan alınan kabul mektubundan, kalan 10 puan ise öğrencinin masraflarının nasıl karşılanacağını gösteren belgelerden alınmaktadır.

  • Tier-4 İngiltere Uzun Dönem Öğrenci Vizesi

Birleşik Krallık ülkelerinde 6 aydan uzun süreli lisans, yüksek lisans, doktora, dil eğitimi gibi çeşitli eğitimleri kapsayan ve 16 yaş üstü öğrencilerin başvuru yapabileceği bir vize türüdür. İngiltere öğrenci vize türleri alt kategorisinde olan bu vize ile 16 yaşından büyük lisans düzeyinin altındaki öğrencilerin haftalık 10 saat, lisans veya lisans üstü eğitim alacak öğrencilerin ise haftalık 20 saat okul döneminde part-time, tatil günlerinde ise full-time çalışma izinleri vardır. Tier-4 İngiltere uzun dönem öğrenci vizesi de puan bazlı bir vize olup öğrencilerin Tier-4 öğrenci vizesinde olduğu gibi 40 puan toplaması gerekmektedir.

Bu vize türleri arasında en uygun olanını seçmek, öğrencilerin eğitim planlarına ve hedeflerine bağlıdır. Ancak, her vize türü için belirli belgeler ve başvuru süreci gereklidir ve başvuruların zamanında yapılması önemlidir.  İngiltere öğrenci vize türleri içerisinden hangi vize türüne başvuru yapacağı konusunda emin olamayan, vize başvuru sürecinde işlemlerini bir uzman eşliğinde yapmak isteyen kişiler 2006’dan bu yana danışmanlık hizmeti veren alanında uzman danışmanlarla İngiltere Vizesi aracılığıyla iletişime geçebilirler.