İngiltere Öğrenci Vize Ücreti İçerisinde Sağlık Sigortası Var Mı?

Okunma sayısı: 889
Güncellenme Tarihi:
İngiltere Öğrenci Vize Ücreti İçerisinde Sağlık Sigortası Var Mı?

İngiltere'de öğrenci olarak eğitim görmek isteyenlerin başvuru sürecinde sağlamaları gerekenlerden biri de IHS adı verilen Uluslararası Sağlık Sigortasıdır. IHS (Immigration Health Surcharge), İngiltere'ye giriş yapan yabancıların ülkenin sağlık hizmetlerinden faydalanabilmeleri için ödemeleri gereken bir ücrettir. Bu ücret, öğrenci vizesi başvurusunun bir parçasıdır ve öğrencinin İngiltere'ye giriş yapabilmesi için gerekli bir koşuldur. Öğrenciler, vize başvurusu sırasında IHS ücretini ödeme yaparak sağlık sigortası kapsamında olacaklarını belgelemek zorundadır. Bu ücret, vize süresi boyunca sağlık hizmetlerine erişimi kapsar ve ödeme tutarı vize süresine ve öğrencinin durumuna göre değişebilir.

İngiltere öğrenci vizesi başvurusu yapacak olan kişilerin başvurularını yapabilmeleri için öncelikle İngiltere öğrenci vize ücreti yatırmaları gerekmektedir. İngiltere’de 6 aydan uzun süreyle eğitim programına katılacak olan kişiler İngiltere öğrenci vize ücreti yatırırken Immigration Health Surcharge (IHS) adı verilen sağlık sigortası ödemesi de yaparak İngiltere’de eğitim alacağı süre boyunca NHS (National Health Service)’nin birçok sağlık hizmetinden ücretsiz yararlanabilecektir.

İngiltere öğrenci vize ücreti hesaplanırken İngiltere’de kalacağınız süreye göre sağlık sigortası miktarı da hesaplanmaktadır. Sağlık sigortası ödemesi yaptıktan sonra verilen referans numarasıyla İngiltere’de NHS’nin birçok sağlık hizmetinden ücretsiz yararlanabilmektesiniz. Ziyaret kapsamlı olan İngiltere Öğrenci Ziyaretçi Vizesi başvurularında sağlık sigortası çıkmadığından bu vize türü ile İngiltere’de eğitim alacak kişilerin özel sağlık sigortası yaptırmalarında fayda vardır.

6 aydan uzun süreli eğitimler için verilen İngiltere Uzatılmış Öğrenci Ziyaretçi Vizesi, Tier-4 İngiltere Çocuk Öğrenci Vizesi ve Tier-4 İngiltere Uzun Dönem Öğrenci Vizesi ile İngiltere’de eğitim alacak öğrencilere ise İngiltere öğrenci vize ücreti ödemesi sırasında IHS çıkabilmektedir. IHS referans numarası alan öğrencilerin İngiltere’ye gider gitmez kendilerine en yakın olan doktora kayıt yaptırmaları gerekmektedir. Eğitim aldığınız okuldan öğrenci olduğunuza dair bir belge, pasaport ve ikametgâh belgesi ile doktor kaydınızı yapabilirsiniz.

İngiltere Vizesi, İngiltere Ankara Antlaşması Vizesi, İngiltere Vizesi Retlerine İtiraz Başvurularında 2006’dan bu yana hizmet vermekte olan firmamızın İngiltere vize ve göçmenlik hukuku alanında uzmanlaşmış olan danışmanlarına İngiltere Vizesi Danışmanlık Hattı aracılığı ile ulaşabilirsiniz.