İngiltere Öğrenci Yaşam Masrafları Karşılamak İçin İngiltere'de Çalışma İzni Var Mı?

Okunma sayısı: 949
Güncellenme Tarihi:
İngiltere Öğrenci Yaşam Masrafları Karşılamak İçin İngiltere'de Çalışma İzni Var Mı?

İngiltere'deki öğrenciler, öğrenimlerine ek olarak çalışarak yaşam masraflarını karşılayabilirler. Ancak, öğrenci vizesi sahipleri, İngiltere'de çalışmak için belirli kısıtlamalara tabidirler. Genel olarak, öğrenci vizesi sahipleri haftada 20 saat veya daha az çalışabilirler. Yarıyıl tatillerinde veya eğitimleri sırasında çalışma süresi 20 saate kadar çıkabilir. Ayrıca, öğrenci vizesi sahipleri tam zamanlı işlerde çalışamazlar.

Öğrenciler, özellikle yüksek lisans programlarına kaydolanlar, üniversitelerinde araştırma ve öğretim yardımcısı olarak da çalışma fırsatları bulabilirler. Bu tür pozisyonlar, öğrencinin öğrenim süresini tamamlamasına yardımcı olabilir ve ek maddi destek sağlayabilir.

İngiltere öğrenci yaşam masrafları oldukça yüksek olması sebebiyle öğrenciler eğitim aldıkları süre içerisinde bu masrafların bir kısmını karşılamak için çalışma imkanları olup olmadığını merak etmektedir. İngiltere’de öğrencilerin çalışma izni başvuru yaptıkları vize türüne göre değişmektedir. Kısa süreli yapılan ziyaret başvurularında çalışma izni olmazken uzun dönem başvurularında kısıtlı olarak çalışma izni verilmektedir. Ziyaret kapsamlı vize türlerinden olan 6 aydan kısa süreli eğitimler için başvuru yapılan İngiltere Öğrenci Ziyaretçi Vizesi ve 6-11 ay aralığında yalnızca dil eğitimi almak için başvurulan İngiltere Uzatılmış Ziyaretçi Öğrenci Vizesi türlerinde öğrencinin ücretli veya ücretsiz çalışma izni yoktur.

Bunun yanı sıra Tier-4 Öğrenci vizesi türlerinden 4-17 yaş aralığında olan ve 6 aydan uzun süreyle özel bir eğitim kurumunda eğitim görmek isteyen öğrencilerin başvuru yapabildiği Tier-4 İngiltere Çocuk Öğrenci Vizesi 16 yaş altındaki sahiplerinin de çalışma izni bulunmazken 6 aydan uzun süreyle Birleşik Krallık ülkelerinde lisans, yüksek lisans, doktora gibi eğitim programlarına katılacak olan öğrencilerin başvurabildiği Tier-4 İngiltere Uzun Dönem Öğrenci Vizesi başvuru sahiplerinin Birleşik Krallık ülkelerinde çalışma izni vardır.  

Çalışma izni olan öğrenciler okul günlerinde part-time, tatil günlerinde ise full-time çalışabilmektedir. İngiltere öğrenci yaşam masraflarını karşılamak için çalışabilen bu öğrencilerden lisans düzeyinin altındakilere haftalık 10 saat çalışma izni verilirken lisans düzeyinde veya lisans düzeyinin üzerinde eğitim alanların ise haftalık 20 saat çalışma izinleri vardır. 

İngiltere’de öğrencilerin çalışma izinleri hakkında daha detaylı bilgi için firmamızın her türlü İngiltere vizesi, İngiltere vizesi retlerine itiraz başvuruları ve göçmenlik başvurularında uzmanlaşmış olan danışmanlarına İngiltere Vizesi aracılığı ile ulaşabilirsiniz.