İngiltere’de Burs Programları Nelerdir?

Güncellenme Tarihi: 2022-04-11 10:31:35

İngiltere vizesiyle Britanya’ya gidecek öğrenciler çeşitli burslardan faydalanabilirler.

İngiltere öğrenci vizesiyle İngiltere’de özellikle lisansüstü öğrencilerin eğitimlerini finanse edebilmeleri için çok fazla finansman kaynağı mevcuttur. İngiliz hükümeti ve diğer kuruluşlar İngiltere öğrenci vizesiyle Britanya’da eğitim almaya gelecek yabancı öğrencilere çeşitli burs ve ödüller vermektedir.

İngiltere vizesi yabancı öğrenciler için birçok burs programı sunuyor. Bunlardan bazıları; İngiltere Chevening Bursları, Commonwealth Burs Programı (Commonwealth Scholarship and Fellowship Plan), Commonwealth Ortak Burs Programları (Commonwealth Shared Scholarship Scheme) ve Royal Society Üniversite Bursları’dır. 

İngiltere Chevening Burs programı; geleceğin lider ve karar alıcılarının bir süreliğine İngiltere'ye gelerek lisansüstü eğitim almalarının sağlanmasını amaçlamaktadır. İngiltere öğrenci vizesine başvuracak öğrencilerin ileride  bu doğrultuda bir amaçları olmalıdır.

Bu burs programına başvuru yapmak için başarılarınızı ve seçtiğiniz kariyerinizde ileride etkili ve güçlü bir konuma yükselebilme potansiyeline sahip olduğunuzu kanıtlayabilmeniz gerekmektedir. Chevening burs programı çeşitli ülkelerden İngiltere öğrenci vizesi ile Birleşik Krallık'a gelmiş öğrencilere yıllık olarak verilir ve İngiltere'de bir yıllık lisansüstü eğitiminin tüm masraflarını karşılar. Programı tamamladığınızda sizden kendi ülkenize geri dönmeniz beklenir.

CSFP (Commonwealth Burs Programı), Uluslar Topluluğu vatandaşlarının İngiltere'de eğitim aldıktan sonra kendi ülkelerine önemli katkılar yapabilmelerini amaçlamaktadır. Eğer Uluslar Topluluğunda gelişmekte olan bir ülkeden geliyorsanız (örneğin, Türkiye) çalışmak için seçtiğiniz alan doğrudan ülkenizin gelişmesine katkıda bulunmayı hedeflemelidir.

Eğer gelişmiş bir Uluslar Topluluğu ülkesinden İngiltere öğrenci vizesi alarak bu burs programını almak istiyorsanız seçtiğiniz meslekte lider olma potansiyeline sahip olmanız beklenir. CSFP Bursları genellikle bir ile üç yıl arasında bir süre için verilir. İngiltere'ye ve İngiltere'den yapacağınız seyahat masraflarını, okul ücretini ve yaşam giderlerini karşılar.

Bazı durumlarda İngiltere'de eş ya da ailenizin geçimini sağlamanıza yardımcı olmak için de ödenek verilebilir. İngiltere Öğrenci Vizesi ile İngiltere'de mesleki eğitim almak isteyen kişiler için burslar (Professional Fellowship Awards) genellikle üç ay için verilir ve gelişmekte olan Uluslar Topluluğu ülkelerinde çalışan kişilere, İngiltere'de mesleki açıdan kendilerini yenilemeleri için kısa bir süre geçirme olanağı tanır.

Akademik Personel Bursları (Academic Staff Fellowships) ise altı ay için verilen post doktora araştırma burslarıdır. Bu burslar gelişmekte olan Uluslar Topluluğu ülkelerindeki üniversitelerde öğretim elemanı olarak çalışan veya geri döndüğünde çalışacak olan vatandaşlara yöneliktir.

Commonwealth Ortak Burs Programları; gelişmekte olan Uluslar Topluluğu üyesi ülkelerden gelen ve İngiltere'de yüksek öğrenimden yararlanmak isteyen öğrencilere yöneliktir. İngiltere öğrenci vizesi almak isteyip finansal sebeplerden dolayı İngiltere'de eğitim alamıyorsanız ve İngiliz Hükümetince sağlanan diğer burs ve destek programlarının kapsamı dışındaysanız bu burs programına başvurabilirsiniz.

İngiliz Uluslar Topluluğu Ortak Bursuna başvurmak için gerekli şartlar: Akademik yeteneklerinizin yüksek olması, kendi ülkenizin gelişimiyle alakalı bir konuda eğitim görmeyi amaçlamanız, eğitim programınız başladığında 35 yaşın altında olmanız, ileri derecede İngilizce bilginizin olması, kendi devletinize bağlı bir kurumda veya bir uluslararası örgütte çalışmıyor olmanız ve Gelişmekte olan Uluslar Topluluğu ülkelerinden birinde ikamet ediyor olmanız gerekmektedir.

Royal Society burs programı Kuzey Amerika ve Asya'dan gelen araştırmacılara üniversite bursu vermektedir. Amaç, seçkin bilim adamlarına doktora sonrasında İngiliz laboratuarlarında yüksek standartlarda araştırma yürütme FIRSATI sağlamaktır. ABD ve Kanada'dan gelen bir doktora sonrası (Postdoctoral) araştırmacısı iseniz iki yıla kadar, Asya'dan geliyorsanız da bir yıla kadar verilen burstan faydalanabilirsiniz.

İngiltere öğrenci vizesi ile ülkeye gelmek üzere burs programına başvuru yapılabilecek Asya ülkeleri şunlardır: Çin, Hindistan, Japonya, Güney Kore, Brunei, Burma, Kamboçya, Endonezya, Laos, Filipinler, Singapur, Tayland, Vietnam. İngiltere öğrenci vizesi de dahil diğer tüm İngiltere vizesi türleri ile ilgili daha ayrıntılı bilgi için lütfen uzman ve tecrübeli danışmanlarımızla İngiltere Vizesi arayarak iletişime geçiniz.

"İngiltere’de Burs Programları Nelerdir?" sayfası 9843 defa okundu