İngiltere'de Öğrenci Olarak Çalışmak Mümkün Mü?

Okunma sayısı: 840
Güncellenme Tarihi:
İngiltere'de Öğrenci Olarak Çalışmak Mümkün Mü?

İngiltere'de öğrenci olarak çalışmak mümkündür ancak belli koşullar ve sınırlamalar vardır. Öncelikle öğrenciler, vize koşullarına göre haftalık en fazla 20 saat çalışabilirler. Eğer İngiltere'de dil öğrenimi için bir programda kayıtlıysanız, haftalık 10 saat çalışabilirsiniz. Bu çalışma süresi sadece öğrenci vizeleri kapsamındadır, kısa süreli ziyaretçi vizeleriyle çalışmak mümkün değildir. Ayrıca, öğrenci olarak çalışmak isteyen kişilerin çalışma izni almaları gerekir. Bu izin, öğrencilerin kayıtlı oldukları eğitim kurumundan alınan bir belgeyle başvurulabilir. İzin, öğrencinin çalışacağı işin türüne ve çalışma süresine göre değişebilir.

İngiltere’de öğrenci olarak çalışmak İngiltere’ye eğitim almaya giden öğrencilerin kendilerine bütçe oluşturmaları adına önemli bir konudur. Yurtdışında eğitim masrafları ve yaşam pahalı olduğundan giden öğrenciler bir yandan eğitimlerine devam ederken bir yandan da masraflarını karşılamak ya da yabancı dillerini pratik yaparak geliştirmek adına çalışmayı tercih ediyorlar. Peki İngiltere’de öğrenci olarak çalışmak mümkün mü?

İngiltere’de öğrenci olarak çalışmak 16 yaşından küçük öğrenciler için mümkün değildir. Ancak 16 yaşından büyük ve Tier-4 İngiltere Uzun Dönem Öğrenci Vizesi ile İngiltere’ye 6 aydan uzun süreliğine lisans, yüksek lisans, doktora, dil kursu, mesleki eğitim kurslarına katılmak üzere giden öğrencilerin çalışma izni vardır.

İngiltere’de çalışma izni olan öğrencilerden lisans düzeyinde ve üzerinde bir eğitim almak için İngiltere’ye gidenler haftalık 20 saat çalışabilirken lisans düzeyinin altında bir eğitim için giden öğrenciler ise haftalık 10 saat çalışabilmektedir. 16 yaşından büyük ve çalışma izni olan bu öğrencilerin okul döneminde part-time, tatil günlerinde ise full-time çalışma izinleri vardır. İngiltere’de öğrenci olarak çalışmak ancak bu şartları sağlayan öğrenciler için mümkündür.

Ayrıca, öğrenciler genellikle dönem aralarında ve tatillerde tam zamanlı çalışma yapabilirler. Bununla birlikte, bu çalışmaların yasal ve uygun olduğundan emin olmak için öğrencilerin İngiltere hükümetinin çalışma koşullarını ve gereksinimlerini dikkatlice incelemeleri gerekir.

İngiltere öğrenci vizesine başvuracak olan ancak vize türünü belirleyemeyenler firmamızın İngiltere Vizesi, İngiltere Ankara Antlaşması Vizesi, İngiltere Vizesi Retlerine İtiraz Başvuruları gibi vize başvuruları ve İngiltere göçmenlik hukuku alanında uzman danışmanlarına İngiltere Vizesi aracılığı ile ulaşabilirler.