İngiltere'de Öğrencilik için IELTS Kuralları Değiştirildi Mi?

Okunma sayısı: 5176
Güncellenme Tarihi:
İngiltere'de Öğrencilik için IELTS Kuralları Değiştirildi Mi?

2016 yılından bu yana İngiltere'de öğrencilik için IELTS gereksinimlerinde bazı değişiklikler yapılmıştır. Ancak, değişiklikler okullar veya programlar arasında farklılık gösterir ve İngiltere'deki eğitim kurumlarının ve göçmenlik ofisinin web sitelerinde güncel gereksinimleri bulabilirsiniz. Bazı eğitim programları için IELTS gereksinimleri, örneğin lisans programları için 6.0-6.5 arası bir skor gerektirirken, yüksek lisans programları için 6.5-7.0 arası bir skor gerektirebilir. Ayrıca, bazı okullar diğer İngilizce yeterlilik sınavlarını da kabul edebilir, bu nedenle başvurmadan önce okulunuzun veya programınızın gereksinimlerini kontrol etmeniz önemlidir.

Bilindiği gibi İngiltere’de bir üniversitede eğitim almak istiyorsanız Akademik IELTS’ten belli bir seviyenin üzerinde not almalısınız. Aksi takdirde direkt üniversite eğitimine başlayamaz ve foundation kursu almak zorunda kalırsınız. Akademik IELTS’ten en az 6.5 alan öğrenciler ise genel olarak İngiliz üniversiteleri tarafından direkt lisans eğitimine kabul edilebilmektedir. Böylece 3 yılda üniversiteyi bitirebilmektedirler. Ancak tabii ki bu seviye her İngiliz üniversitesi için geçerli değildir, çok prestijli üniversiteler IELTS’ten 6.5’tan da fazla notlar talep edebilirler.

Türkiye’den İngiltere’de istedikleri üniversiteden kabul almak isteyen öğrenciler Akademik IELTS sınavına girebilirler. Bu sınav alınmadan İngiltere öğrenci vizesine başvurulmamalıdır. Çünkü okuldan kabul almadan başvurmanız hem zaman hem de maddi kayba neden olur. İngiltere vizesine başvurmadan Akademik IELTS sınavına girecek olan öğrencilerin bilmesi gereken ise artık UKVI’ın son kuralları gereği İngiltere vizesi başvurularında gösterilecek olan IELTS sınavının türünün IELTS for UKVI olması gerektiğidir.

Şimdiden 5 Nisan sonrası için IELTS Akademik sınav kaydı yapmış olan öğrenciler, bu değişikliğe göre hareket etmeliler. Okulunuz tarafından alacağınız IELTS akademik sınavınız kabul edilmiyorsa kayıt olduğunuz IELTS merkezi ile görüşüp sınavınızı IELTS for UKVI sınavına çevirmeniz gerekmektedir. Ayrıca bilinmeli ki 5 Nisan 2015 öncesi alınan IELTS sınavları 5 Kasım 2015’e kadar geçerli olacak yani bu tarihe kadar kabul edilecektir.

6 Nisan 2015 tarihinden itibaren yapılan 6 ay ve üzeri eğitim için Tier 4 İngiltere öğrenci vizesine başvuracak öğrencileri ilgilendiren diğer bir değişiklik ise öğrenciler ülkeye giriş yaptıklarından itibaren ilk 30 gün içerisinde Biometrik Resident Permit kayıtlarını yaptırmaları gerektiğidir. Bununla beraber, 6 ay ve üzeri eğitime giden öğrenciler için sigorta yapma zorunluluğunu da getirilmiştir.

İngiltere öğrenci vizesi türleri de dahil olmak üzere her çeşit İngiltere vizesi ve İngiltere ile ilgili her konuda profesyonel danışmanlık hizmeti almak için lütfen İngiltere Vizesi üzerinden uzman ve tecrübeli danışmanlarımızla iletişime geçiniz.